Site Overlay

Adrasan

adrasan1

Adrasan, Antalya’dan Finike tarafına giderken 100. km’den sonra 8km sahil tarafına  inerek göreceğiniz doğal ve çok güzel bir koydur. Yaz tatil dönemlerinde sıkça ziyaret edilen koy olma özelliğini de taşımaktadır. Adrasan koyunda, 25 mt dibi görülecek kadar berrak bir denizi vardır.  Beldenin temiz ve saf olması da doğasever tatilcilerin buraya gelmesini sağlamaktadır.

Buraya gelmişken Olimpos Antik Kenti’ni ve sönmeyen ateşi ile yanartaşları da ziyaret etmelisiniz. Çıralı’ya, Kaş’a, Demre’ye, Myra Antik Kenti’ne, Patara’ya, Xantos’a ve Phaselis’e de yakın konumdadır Adrasan Koyu .

Adrasan gün doğumunda harika manzaralar sunduğu için tatilciler mutlaka sabah erkenden kalkıp bu harika görüntülere şahit olurlar.

Antalya, yabancı turistlerin yarattığı karmaşa ve gürültü ile kavrulurken Adrasan Koyu Antalya’dan 100 km ötede sakin, huzurlu ve dingin bir ortam sunuyor bizlere. Doğal güzellikleri ile hep böyle kalmasını umut ettiğimiz koy etrafında küçük pansiyonlar, ağaç evler ve küçük oteller var konaklamak için.

Bu bölgede balık tutma meraklıları için de oldukça zengin ve büyük balık çeşitleri de bulunuyor.  Adrasan’a geldiğinizde yapacağınız birkaç aktiviteden biriside tekne ile balık avına çıkmaktır.

Adrasan Koyu’nda dalgıçlık eğitimi alan öğrenciler de gruplar halinde dalarak pratik yaparlar burada. Gözlerden ırak, denizin berrak mavisi ve yemyeşil çamlar eşliğinde tüm bedeninizi dinlendirmek isterseniz Adrasan Koyu sizi bekliyor. Dalgıç ve sualtı fotoğrafçıları içinde bulunmaz bir nimet adeta burası.

Adrasan, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı doğal kalmış bir tatil bölgesi. Çevresi çam ağaçları ile kaplı ilginç bir koya sahip. Karadan denize ters rüzgarlar alıyor ve bu yüzden rüzgar gücünün egemen olduğu geçmiş yıllarda yelkenliler bu koya giremeyip medeniyet izlerini Olympos, Phaselis, Antalya limanlarına taşımışlar.

Adrasan ismi Rumca’dan geliyor. Sırtını Beydağları’na dayamış olan koyun zemini kum ve denizi sığ çevresi ise karayolu olmayan birbirinden ilginç doğal güzelliklerle dolu. Su sporlarına meraklı olanlar için de, eşi bulunmaz bir parkur niteliği taşıyor. Deniz suyu sıcaklığı yüksek ve sezonu uzun yörede, özellikle berrak ve 29 metreye yakın sualtı görüş mesafesine sahip deniz, balıkadam ve sualtı fotoğrafçıları için yeterli şartları oluşturuyor.

Adrasan fotoğrafları

Adrasan’ın kapalı koyu, geniş ve uzun bir kumsala sahip. Her yerinden denize girme imkanı var. Koyun karşısındaki Musa Dağı’na bağlı Eliğ, tepesi çökmüş bir deveyi andıran silueti ile ilgi çekiyor. Koyun başında Markız tepesi yer alıyor. Adrasan koyunun her iki tarafından çıkılan orman içi yükseklikler, koyun ne kadar estetik olduğu konusunda fikir sağlayacak güzellikler sergiliyor.

Çevre gezilerine meraklı olanlar için Olympos antik kenti, sönmeyen ateşiyle mitolojik dağdaki Yanartaş, en yakın gezi yerleri. Çıralı, Kaş, Demre, Myra, Patara, Xantos, Phaselis ve Antalya ise diğer uğrak yerleriniz olabilir.

Adrasan Koyu Tarifi zor bir atmosfer ayrılmak istemeyeceğiniz bir ortam. Gerçek dinlenmenin tam adresi Adrasan. Antalya, zaten turistlerin olmuş, bir kalabalık, bir sıcak, bir telaş kent içinde yoğrulurken Adrasan Antalya’nın 100 km uzağında huzur, sakinlik, vaat ediyor.

Uzun bir yaz mevsimi olan Adrasan’da çardak gölgesinde konaklayan tatilciler zamanın büyük bölümünü bahçe, teras ve Adrasan’ın ünlü kumsalı ve denizinde geçiriyorlar. Kumluca ilçesine bağlı Adrasan’ın 2 km’lik kumsalı boyunca koyun sol başı Dere Mevkii olarak anılıyor. Tahtalı Dağları’ndan doğan kaynak suyu bünyesinde levrek, kefal gibi balıklar da barındırıyor. Koyun sağ başı ise otellerin pansiyonların bulunduğu hatta ikinci sokağın da açıldığı yoğun bölüm olarak da dikkat çekiyor.

Çevreye ve yürüyüşe meraklı olanlar için trekking alanları bulunuyor. Mavikent-Gelidonya arasında denizin en haşin anında bile en sakin sığınak yeri olarak ünlenen kumsalı ve plajı ile cazibesini koruyan Oturak Koyu görülebiliyor.

Adrasan’da düzenlenen faaliyetler arasında dalgıç okuluna kayıt alan öğrenciler, tatile gelenler dalış kursları alabiliyor. Her gün grup dalışları Üç adalar mevkii ile Pırasalı ada ve Sulu ada mevkii’nde 25-30 metrede gerçekleştiriliyor ve öğrenciler kurs sonunda dalış sertifikalarına kavuşuyorlar.

Adrasan’da ayrıca balık avı turlarına da katılabilirsiniz. Uygun fiyatlarla tam günlük veya yarım günlük balık avı turları düzenleyen Deepfishing size heyecan dolu saatler geçirebileceğiniz bir aktivite imkanı da sağlıyor.

Adrasan trekking ve serbest tırmanış yapmaya çok müsait olan parkurlarla doludur. Trekking ve serbest tırmanış turlarında doğanın zevkini sonuna kadar yaşayabileceksiniz.

Trekking ve tırmanış parkurları Sazak koyu trekking, Gelidonya feneri trekking, Olympos trekking-serbest tırmanış, Musa dağı serbest tırmanış.

Adrasan gün doğumu fotoğrafları

1 thought on “Adrasan

  1. Adrasan tatilinde gerçekten dinleniyorsunuz. Sessiz sakin ve doğal güzelliği ile bri numara.
    Buraya tatile geldiğiniz de balık avlayın, dalış yapın, paraşütle atlayın, doğa yürüyüşleri yapın, sahilde denizin keyfini çıkarın.
    Adrasanın sizde de alışkanlık yapacağından eminim

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2024 . All Rights Reserved. | Chique by Catch Themes
Scroll UpScroll Up
× Whatsapptan mesaj yaz